Praca · 13 października, 2022

Chcesz pracować jako zawodowy kierowca? Sprawdź czym jest kwalifikacja wstępna!

Aby zostać profesjonalnym kierowcą nie wystarczy posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Konieczne jest odbycie specjalistycznych kursów pozwalających na uzyskanie tzw. Świadectwa Kwalifikacji. Jak zdobyć Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej? Kiedy można skorzystać z kursu na uproszczonych zasadach. Ile kosztuje kurs kwalifikacji? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Jak zdobyć Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej?

Każdy kierowca zawodowy zobligowany jest do posiadania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Dokument ten jest niezbędny do tego, aby móc pracować w firmach, które zajmują się transportem towarów oraz przewozem ludzi. Do zdobycia Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej niezbędne jest przejście stosownego kursu oferowanego w ośrodkach szkoleniowych. Konieczne jest również uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym. Szkolenie z zakresu kwalifikacji wstępnej może odbywać się w dwóch wariantach – pełnym lub przyspieszonym. Jakie są między nimi różnice i kto może skorzystać z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej? Praca kierowca C Wałbrzych – jakie kwalifikacje trzeba posiadać?

Kwalifikacja wstępna pełna i przyspieszona – zasady

Zarówno kwalifikacja wstępna pełna jak i kwalifikacja wstępna przyspieszona to kursy, które mają ten sam cel – przygotowanie przyszłych kierowców zawodowych do pracy prz transporcie towarów bądź przewozie osób. Z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej mogą skorzystać osoby, które spełniają odpowiednie kryterium wiekowe. Mowa tutaj o ukończeniu 21 roku życia (w przypadku kategorii C, C+E) bądź ukończeniu 23 roku życia (w przypadku kategorii D, D+E). Osoby młodsze muszą przejść kwalifikację wstępną pełną.

Ile kosztuje kwalifikacja wstępna?

Cena kwalifikacji wstępnej zależy od danego ośrodka szkoleniowego jednakże zwykle waha się w następujących przedziałach:

– Kwalifikacja wstępna pełna – 6000-8000 zł,
– Kwalifikacja wstępna przyspieszona – 3000-4000 zł.

Zakres kursu na kwalifikację wstępną pełną obejmuje 280 godzin zajęć, natomiast na kwalifikację wstępną przyspieszoną – 140 godzin.