Krew to niezwykle ważny płyn ustrojowy, który daje nam życie. Jest odpowiedzialna za transportowanie tlenu oraz składników odżywczych do każdej komórki naszego ciała. Często jednak nie wiemy o niej zbyt wiele. Warto to zmienić, by lepiej i skuteczniej zadbać o swoje zdrowie.
Krew – podstawowe informacje
Krew to płyn ustrojowy, w skład którego wchodzą erytrocyty, czyli krwinki czerwone, leukocyty – krwinki białe oraz trombocyty, czyli płytki krwi. Wszystkie te składniki znajdują się w płynnym osoczu, w którym znajduje się wiele różnego rodzaju związków, wśród których wymienić możemy hormony, białka (takie jak albuminy i immunoglobuliny) oraz czynniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi.
Rolą krwi jest dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do każdej komórki naszego ciała. Odbywa się to dzięki pracy mięśnia sercowego, który pompuje tętnicami natlenioną krew we wszystkie rejony organizmu. Następnie po oddaniu tlenu krew wraca żyłami. W organizmie zdrowego człowieka krew stanowi ok. 7-8 procent masy ciała, co oznacza, że każdy z nas posiada jej ok. 5 litrów.
Hemostaza – czym jest?
Jednym z procesów związanych z krwią, o których większość z nas nie ma pojęcia, jest hemostaza. Mówiąc dokładniej, nie jest to jeden, lecz dwa procesy – krzepnięcia krwi i utrzymania jej płynności. Zachodzą one w naszym ciele nieustannie. Dzięki temu krew może krążyć w naczyniach krwionośnych, ale także, w przypadku gdy dojdzie do ich uszkodzenia, pozwalają na szybkie zatamowanie krwawienia. Hemostaza jest niezwykle ważnym procesem, a jej zaburzenie – niezależnie od tego, w która stronę przebiega, może być zagrożeniem dla życia.
Choroby krwi – na co jesteśmy narażeni?
Istnieje wiele chorób krwi, które mogą powodować znaczne obniżenie naszego samopoczucia, a nawet stany zagrażające życiu. Wśród nich wymienić możemy anemię, czyli zbyt małą ilość hemoglobiny, niedokrwistość – nadmierną produkcję czerwonych krwinek, białaczkę, czyli nowotwór krwi lub hemofilię (zwaną również skazą krwotoczną). Ostatnia z tych chorób prowadzi do zaburzeń hemostazy i poważnych problemów z krzepnięciem krwi.
Jakie badania krwi warto wykonywać?
Chcąc mieć pewność, że parametry naszej krwi są prawidłowe i sprawuje ona należne jej funkcje, warto dbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Jakie badania krwi warto wykonywać?
Podstawowym badaniem, które powinniśmy wykonywać raz do roku, jest morfologia krwi. Pozwala nam ona uzyskać informacje na temat składników krwi. Dzięki temu możemy dowiedzieć się między innymi, czy hemostaza w naszym organizmie nie jest zagrożona nieprawidłowościami. Poza nią warto również regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi oraz wykonywać OB, czyli badanie, które pozwala nam wykryć stany zapalne w organizmie.
Podsumowując, zaburzenia dotyczące krwi mogą mieć wpływ na nasze zdrowie, a nawet zagrażać życiu. Warto o tym pamiętać i profilaktycznie, choć raz do roku sprawdzić czy skład naszej krwi jest zgodny z normami. Dzięki temu unikniemy poważnych schorzeń lub uda nam się szybciej wyleczyć pojawiające się nieprawidłowości.