zarobki holandia

Czy Holendrzy zarabiają lepiej niż Polacy? Tak! Zobacz ile

Niewątpliwie zarobki w Holandii w przeliczeniu na złotówki są znacznie wyższe, niż w Polsce. Nawet przy obliczaniu siły nabywczej okazuje się, że wynagrodzenie w Polsce jest cieniem wynagrodzenia holenderskiego. Warto znać przynajmniej szacunkowe liczby, zwłaszcza w kontekście wyjazdu do Holandii do pracy.

Pensja minimalna – dzień do nocy

Ustawowa płaca minimalna wynosi w Holandii ok. 1,6 tys. euro, czyli ok. 7,4 tys. zł. W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę na pełnym etacie wynosiło w 2021 roku 2,8 tys. zł. W Holandii na rękę wychodzi ok. 1,5 tys. euro (ok. 7 tys. zł), a w Polsce ok. 2 tys. zł. Szukasz pracy w Holandii? Wybierz współpracę z  Holland Contracting.

Warto wskazać, że Holendrzy pracują mniej niż Polacy. W Holandii pracuje się przez około 39 godziny w tygodniu, kiedy w Polsce 41,1 godzin. Przy tym w Holandii niemożliwe jest (zwłaszcza przy zatrudnianiu przez agencję pracy) istnienie bezpłatnych nadgodzin.

Co ważne, czasami układy zbiorowe pracy zawiera wyższe minimalne ustalenia. Dotyczy to głównie branż przemysłowych czy związanych z magazynowaniem. Oznacza to, że w niektórych branżach czy zakładach pracy minimalne wynagrodzenie będzie jeszcze wyższe. Dużo też zależy od regionu Holandii, w którym będziemy pracować.

Średnia prawie nic nie mówi

W Holandii przeciętne wynagrodzenie to ok. 2,4 tysiąca euro wśród osób pracujących. Jednak wartość ta jest znacząco zawyżana przez osoby na wysokich stanowiskach menadżerskich i właścicielskich. Dość powiedzieć, że dyrektor rady zarządu zarabia nawet 50 tysięcy euro. Mimo istnienia wynagrodzeń maksymalnych, nie są one niskie.

Niemniej wokół tej średniej kształtują się zarobki Holendrów osób, które mają tzw. fach w ręku. Dotyczy to między innymi spawaczy, operatorów maszyn czy fizjoterapeutów. Trochę mniej niż średnia zarabiają opiekunowie osób starszych, pracownicy magazynów czy kasjerzy.

Holandia? To jest kraj dla starych ludzi?

Mimo, że holenderski system emerytalny nie jest uważany za najlepszy, to w porównaniu do polskiego, oferuje on znacznie wyższą emeryturę. Budowany jest na trzech filarach. Już jeden z nich po kilkunastu latach pracy w Holandii zapewnia godniejsze życie w Polsce. Nawet rok pracy pozwala uzyskać ułamek minimalnej emerytury w Holandii i może on stawić ważny dodatek do polskiej emerytury.

Jednocześnie należy pamiętać, że holenderska emerytura będzie wypłacana później niż polska. W Holandii bez względu na wiek obowiązuje (do 2022 roku) granica 66 lat i 4 miesięcy. Po roku 2022 wiek emerytalny ma być powiązany z przewidywaną długością życia. Co ważne, Holendrzy według prognoz będą żyli dłużej.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *