Zdrowie · 30 maja, 2022

Czy moje dziecko ma depresję?

Twoje dziecko jest smutne, ma małą chęć do rozmowy, po powrocie do domu od razu idzie do pokoju i przesiaduje tam godzinami? Warto zareagować, ponieważ być może są to pierwsze objawy depresji.

Nie bagatelizuj niepokojących objawów

Gorsze samopoczucie, małomówność oraz izolowanie się jest często tłumaczone trudniejszym okresem w życiu dziecka, dorastaniem oraz chęcią spędzania czasu przede wszystkim we własnym towarzystwie, ewentualnie z grupą znajomych. Jeżeli jednak ten stan przedłuża się i utrzymuje minimum przez dwa tygodnie, należy zareagować. Należy uważnie przyjrzeć się dziecku i przede wszystkim zaobserwować, czy występują u niego:

  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • problemy z oddychaniem,
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • problemy z zasypianiem,
  • zaburzenia odżywiania lub unikanie jedzenia.

Rodzice wiele z powyższych objawów bagatelizuj, zrzucając to na karb dużej ilości obowiązków, zmęczenia, stresu, przebodźcowania lub po prostu dojrzewania. Sygnały te mogą jednak świadczyć o poważnej chorobie, jaką jest depresja. Młodzi ludzie w tak trudnych czasach mają do niej niestety skłonność, a od rodziców zależy, czy zareagują w porę i zapobiegną np. próbie samobójczej. Dziecko nigdy nie może zostać pozbawione bez pomocy i wsparcia dorosłego!

Dlaczego u dzieci występuje depresja?

Depresja u dzieci może mieć podłoże genetyczne, w szczególności gdy ktoś z rodziny cierpiał na zaburzenia psychiczne. Trzeba bacznie obserwować pociechę i sprawdzać, czy nie przejawia podobnych symptomów. Depresja może być również wynikiem traumatycznego przeżycia m.in. śmierci bliskiej osoby czy wypadku. Może mieć także podłoże prozaiczne i być związana z natłokiem myślny, stresem oraz presją, jaką ma na sobie dziecko.

Na depresję bardzo często chorują dzieci z niską samooceną, z trudnościami w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, jak i niemające konkretnych zainteresowań, w których odnalazłyby radość.

Gdzie warto szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma depresję zwróć się po pomoc do pedagoga szkolnego lub lekarza rodzinnego. Specjalista pokieruje Twoimi dalszymi działaniami, porozmawia z dzieckiem, a w razie potrzeby zaleci wizytę u psychologia.

Wizyta u psychologa dziecięcego pomoże w ustaleniu przyczyny złego stanu psychicznego dziecka. Depresja inaczej przebiega u każdego młodego człowieka, dlatego trudno jest jednoznacznie określić, co pomoże, a co nie, dlatego leczenie jest bardzo skomplikowane, wymaga dobrego przygotowania oraz poznania prawdziwej przyczyny.

Jeżeli u Twojego dziecka zostanie stwierdzona depresja kliniczna, niezbędna będzie farmakoterapia. Konieczne będzie jej przyjmowanie wraz z uczestniczeniem w psychoterapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej.

Najmłodsze dzieci najczęściej muszą być hospitalizowane w celu całodobowego monitorowania stanu zdrowia psychicznego i zapewnienia pełnej opieki. Ty, jako rodzic także musisz wykazać się wyjątkową troskliwością, empatią oraz zrozumieniem. Należy dziecku poświęcić znacznie więcej czasu niż zwykle, zapewnić mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Młodzi pacjenci z depresją potrzebują bardzo dużo uwagi.