Ciekawostki · 26 września, 2023

Czym jest regranulat PE?

Regranulaty PE mają mnóstwo zalet. Nie tylko są lekkie i łatwe w przechowywaniu, ale również są wyce odporne na uszkodzenia mechaniczne i destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Co ważne są również przyjazne środowisku, ponieważ wytwarzane są z materiałów pochodzących z recyklingu.

Jak powstaje regranulat PE?

Regranulaty PE powstają po recyklingu tworzyw sztucznych – w tym przypadku zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym materiałem w procesie jest polietylen (PE). Wszystkie wyroby z polietylenu (rurki, filie, opakowania, elementy konstrukcyjne, torby itp.) są zbierane, sortowane, a dopiero na ostatnim etapie czyszczone i rozdrabniane. Polietylen przeznaczony do produkcji regranulatów PE jest przetapiany w wysokiej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób uzyskiwany jest granulat w postaci kulek polimerowych o niewielkiej średnicy.

Powstały w wyniku procesu recyklingu regranulat ma właściwości zbliżone do pierwotnego polietylenu. Tym jednak co różni od siebie oba materiały, jest to, że regranulat jest zdecydowanie bardziej ekologiczny, ponieważ powstał z produktów pochodzących z odzysku, które zostały przetworzone. Taki regranulat może być ponownie wykorzystany np. do produkcji przedmiotów wykonywanych z tworzyw sztucznych.

Choć produkcja regranulatu ma naprawdę wiele zalet, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jego poszczególne właściwości mogą się nieco od siebie różnić. Różnice te wynikają przede wszystkim z faktu użycia różnych materiałów wyjściowych do procesu recyklingu. Najważniejsze jest jednak to, by przy produkcji regranulatu, niezależnie od tego, jakie materiały zostały wykorzystane, producent zadbał o wysoką jakość materiału.

Regranulat – gorszy od oryginału?

Wiele osób zastanawia się nad właściwościami regranulatu, a dokładnie nad tym, czy regranulaty powstałe z tworzyw sztucznych nie mają gorszych właściwości niż materiały, z których powstały. Otóż różnice jakościowe są, jednak są one znikome i mają znaczenie tak naprawdę tylko wtedy, gdy ważna jest czystość materiału (dotyczy to np. produktów medycznych czy opakowań do bezpośredniego kontaktu z żywnością). Wówczas te niewielkie jakościowe różnice będą miały ogromne znaczenie.

Czy regranulat PE można uznać za odpad?

W związku z tym, że regranulaty PE produkowane są z recyklingu odpadów foliowych, czy można uznać je za odpady? Otóż nie, z punktu widzenia przepisów nie są to odpady. Warunek jednak jest jeden – producent regranulatu musi zadbać o czystość materiału i jego wysoką jakość.