Zdrowie · 9 lutego, 2024

Dlaczego cukier to biała śmierć? I jak się przed nią chronić?

Cukier nazywany jest często białą śmiercią. Ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie w dłuższej perspektywie. Z tego powodu lekarze doradzają wyłączenie cukru z diety, a przynajmniej jak najmocniejsze ograniczenie. Alternatywą może być stosowanie znacznie zdrowszych zamienników. Poniżej znajdziesz informację, jak skutecznie walczyć z białą śmiercią i cieszyć się dobrym zdrowiem na starość.

Dlaczego cukier jest tak szkodliwy?

Skąd bierze się powszechne zniechęcania do jedzenia dużych ilości cukru? Nie jest to żadna teoria spiskowa skierowana przeciwko producentom białych kryształów. Nadmiar tego składnika w diecie może prowadzić do różnych schorzeń: insulinooporności, próchnicy, nadciśnienia czy cukrzycy typu II. Bardzo powszechną konsekwencją jedzenia zbyt dużo cukru jest otyłość, wpisana w 1966 roku na listę chorób przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Oprócz cukru sypanego do herbaty czy niektórych potraw spożywamy go także w postaci dodatków do napojów gazowanych i słodyczy. Dlatego też warto jak najszybciej ograniczyć jego podaż. Jak to zrobić?

Stosowanie zamienników cukru

Rezygnacja z cukru w diecie jest bardzo trudną decyzją. Niesłodzona herbata ma zupełnie inny smak i trudno od razu przestawić się na tak dużą zmianę. Pewną możliwością jest stopniowe ograniczanie podaży tego składnika. Znacznie łatwiejsze jest stosowanie zamienników takich jak:

  • Ksylitol. Nazywany również cukrem brzozowym (bo pochodzi z tego drzewa) i charakteryzuje się znacznie niższą kalorycznością (40% mniej niż klasyczny cukier biały). Ważny jest także niższy wskaźnik glikemiczny. Doskonale sprawdza się w przypadku przetworów na zimę.
  • Stewia. Pochodzi z Ameryki Południowej i jest ponad 200 razy słodsza od cukru, a jednocześnie posiada bardzo mało kalorii. Dostępna w postaci proszku do słodzenia herbaty czy kawy.
  • Miód. Naturalny i znany w Polsce zamiennik cukru, o którym się niestety bardzo często zapomina. Jest znacznie zdrowszy od białych kryształów, a jednocześnie pozwala na słodzenie napojów czy potraw.
  • Maltitol. Słodzik produkowany z maltozy przypomina cukier w smaku, jednak ma o połowę mniej kalorii i korzystniejszy współczynnik glikemiczny.

Korzystanie z wyżej wymienionych zamienników będzie znacznie zdrowsze dla organizmu i pozwoli ochronić się przed najgroźniejszymi chorobami.

Gdzie można kupić zamienniki cukru?

Chciałbyś zadbać o swoje zdrowie? Warto zainwestować w zamienniki cukru, dostępne w wielu stacjonarnych sklepach oraz do zakupienia przez internet. Dzięki nim nie poczujesz dużej różnicy w smaku potraw i napojów, a jednocześnie odciążysz swój organizm i poczujesz się znacznie lepiej. W końcu w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch!