Zakupy · 9 lipca, 2021

Hulajnoga używana – czy można jeździć po ulicy? Gdzie kupić?

Hulajnogi stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Jeżdżą na nich dzieci, dorośli, studenci pędzący na zajęcia, biznesmeni starający się zdążyć na spotkania, ludzie z siatkami zakupów, zakochani… Obecnie w wielu miastach hulajnogę można wypożyczyć na godziny.

Jeśli jednak zamierzasz korzystać z niej regularnie lub po prostu chciałbyś/chciałabyś mieć własną – rozważ zakup hulajnogi. To wcale nie musi być duży wydatek. Wiele ofert typu „sprzedam hulajnogę” znajdziesz w internecie – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. 

Hulajnoga – gdzie można jeździć?

Jazda hulajnogą to prawdziwa frajda. Kojarzy się z dzieciństwem, beztroską, niekończącymi się, letnimi dniami. Współcześnie jednak hulajnoga zyskała status bardzo użytecznego środka transportu w przestrzeni miejskiej, stając się prawdziwą konkurencją dla rowerów. Wszystko za sprawą powstania i upowszechnienia się wielu nowoczesnych modeli hulajnóg elektrycznych. Jeśli musisz pokonać stosunkowo niedużą odległość w mieście, nie chcesz na przykład pognieść biznesowego ubrania na rowerze, wydawać pieniędzy na taksówkę, a jednocześnie zależy Ci na czasie – wybór elektrycznej hulajnogi jest wręcz doskonałym rozwiązaniem. 

Musisz zatem wiedzieć, że hulajnogi dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

  • tradycyjne, napędzane siłą mięśni, 
  • elektryczne, z silnikiem pozwalającym rozpędzić się do nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. 

Ponadto na rynku możemy znaleźć hulajnogi wyczynowe, hulajnogi z dużymi kołami, dzięki którym można jechać szybciej, hulajnogi z siedzeniami. A jeśli przedmiotem Twoich poszukiwań jest na przykład hulajnoga elektryczna dla dzieci, rozważ zakup modelu trójkołowego, bardziej stabilnego od tego z dwoma kółkami. Coraz większa na rynku jest oferta hulajnóg typowo miejskich. Są to często modele minimalistyczne, lekkie i pozwalające się składać, dzięki czemu w razie potrzeby można je łatwo przenieść. 

Jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z tym środkiem transportu, musisz pamiętać o zasadach, jakie obowiązują Cię podczas jazdy. 

Przez długi czas osoby na hulajnogach, także tych elektrycznych, traktowani byli jak piesi. 

W świetle prawa piesi mogą poruszać się w pierwszej kolejności po chodniku, a jeśli go nie ma, lewą stroną pobocza bądź po ścieżce rowerowej (wówczas jednak muszą ustępować miejsca rowerom). Dlatego na chodniki trafiły także osoby mknące e-hulajnogami nawet 20 km/h, a więc poruszające się znacznie szybciej niż piesi. Pojawiła się wątpliwość, czy jest to bezpieczne rozwiązanie – w efekcie znowelizowano prawo o ruchu drogowym. Od 20 maja 2021 roku obowiązuje zasada, że osoby na hulajnogach elektrycznych jadą w pierwszej kolejności po ścieżce rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów. Podobnie jak rowerzyści, są one zobowiązane do zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszym (zgodnie z art. 33.1.36 Ustawy o ruchu drogowym).

Ustawodawca dodał także zapisy dotyczące obowiązków kierującego hulajnogą elektryczną. Warto je przytoczyć (art. 33a.40):

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Co więcej, osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną po chodniku nie może rozwijać większej prędkości od średniej prędkości pieszego. Powinna zawsze ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że z hulajnóg elektrycznych nie mogą korzystać dzieci do 10 roku życia. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, w której młodsze dzieci mogą jeździć elektrycznymi hulajnogami pod opieką osób dorosłych. 

Osoby na hulajnogach nie muszą jeździć w kaskach. Jeśli jednak zamierzamy poruszać się ze znaczną prędkością, np. dojeżdżając codziennie hulajnogą do pracy, kask warto sobie sprawić. Zadbajmy także o bezpieczeństwo dzieci!

Hulajnoga – gdzie kupić?

Jak wspomniano na wstępie, sporo ofert sprzedaży hulajnóg – także tych używanych – znajduje się w internecie. Najprostszy sposób to skorzystanie z portalu ogłoszeń, najlepiej takiego, który jest popularny i bezpieczny dla użytkowników. Dobrym przykładem abc.pl, czyli platforma ofert lokalnych. Jest ona bardzo prosta w obsłudze, darmowa, a żeby skorzystać z jakiejś oferty, nie musimy się nawet logować. Darmowe ogłoszenia sprzedaży abc.pl dotyczą bardzo wielu dziedzin. Na portalu znajdziesz zarówno oferty sprzedaży pojazdów, jak i domów, wózków dziecięcych, ubrań czy nawet kotów rasowych. Za pośrednictwem abc.pl ogłaszają się zarazem pracodawcy, zamieszczane są tu także anonse matrymonialne. Platforma jest więc wielobranżowa. Żeby znaleźć to, czego szukasz, musisz tylko wybrać jedną z 20 kategorii ofert. Następnie wystarczy, że skontaktujesz się z danym ogłoszeniodawcą bezpiecznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego lub dzwoniąc czy wysyłając wiadomość na podany numer telefonu (jeśli ogłoszeniodawca go udostępnił). 

Portale z darmowymi ogłoszeniami to ogromne ułatwienie i dla sprzedających, szczególnie przedmioty używane, i dla kupujących, którzy poszukują wyjątkowych okazji, rzeczy przecenionych i w często znacznie niższych cenach od tych sklepowych.