Firma · 29 lutego, 2024

Jak wybrać odpowiednią kartę paliwową?

Karta paliwowa jest bardzo dobrym sposobem na komfortową obsługę własnej floty. Może przynosić duże korzyści przedsiębiorstwom, które na co dzień korzystają z aut. Ułatwi na pewno zarządzanie oraz usprawni pracę menadżerów flot czy kierowców. Pozwoli również sporo zaoszczędzić w przypadku tankowania. Jak wybrać kartę paliwową? Na co należy wówczas zwrócić szczególną uwagę?

Jakie są zalety karty paliwowej?

Karta paliwowa zapewnia nam bezpieczeństwo powiązane z opcją robienia bezgotówkowych płatności za tankowane paliwo, brak kłopotów związanych z przejazdem po płatnych drogach, jak i robieniem zakupów na stacjach benzynowych. Wśród takich niezbędnych potrzeb może być na przykład zakup kawy, drobnych przekąsek, napojów, płynu do spryskiwaczy czy wycieraczek. Karty paliwowe FLOTEX POLSKA lub inne pozwalają także na łatwiejsze zarządzanie własną flotą pojazdów. Dzięki informacjom na temat wydatków powiązanych z kupnem paliwa, które przypisane będą odrębnie do każdego samochodu z floty, można w łatwy sposób przeanalizować dane oraz wyciągać na ich podstawie wnioski. Najlepsze z kart paliwowych, poza komfortem oferują też zniżki i rabaty. Warto pamiętać, że w przypadku tankowania każdy grosz robi różnicę, a zwłaszcza, gdy naszą flotę tankujemy bardzo często.

Jakie typy kart paliwowych można wyróżnić?

Obecnie na rynku, dostępnych jest sporo rozwiązań ułatwiających rozliczanie się za obsługiwanie floty. Praktycznie każda z dużych stacji benzynowych ma swój dedykowany temu program. Możemy mieć karty przedpłacone tak jak w przypadku FLOTEX POLSKA albo działać na zasadzie odroczonych płatności. W pierwszym wypadku pracodawcy doładowują konto na wybraną sumę, a koszt zakupu zostaje odjęty ze stanu karty. W drugim doliczany jest na zasadzie BNPL (Buy now, pay later) do faktury. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie z odroczonym terminem płatności często wiąże się z zastosowaniem odpowiedniego zabezpieczenia np. w postaci kaucji.

Karty paliwowe dla przedsiębiorstw mogą zostać przypisane do wybranej osoby (pracownika firmy) albo do danego samochodu. Karta może być zatem imienna lub zawierać numer rejestracyjny pojazdu. Warto wybrać taką metodę przypisania karty, która jest lepiej dopasowana do sposobu i rodzaju działalności przedsiębiorstwa, dbając o wygodę nie tylko pracodawcy, ale też pracowników.

Czy warto wprowadzić karty paliwowe do małej firmy?

Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiej firmy i zastanawiamy się, czy karta paliwowa może nam przynieść korzyści, nawet posiadając wyłącznie dwa lub trzy pojazdy, karta flotowa może być dla nas właściwym wyborem. Sporo sieci stacji benzynowych zaoferuje nam specjalne karty paliwowe dla niewielkich firm. Warunki w takiej sytuacji zostaną dobrane do wielkości przedsiębiorstwa oraz należącej do niego floty.