Ciekawostki · 26 października, 2021

Kolby miarowe – popularne i bardzo przydatne

Szkło laboratoryjne to bardzo różnorodna grupa przyrządów, z jakich na co dzień korzystają laboranci – i jednocześnie najbardziej charakterystyczne przedmioty, jakie laicy kojarzą z przestrzenią laboratorium.

Specyficzne kształty probówek, cylindrów, retort czy kolb znają wszyscy – nawet jeśli nie potrafią przyporządkować im tych właściwych nazw. Z kolei ktoś, kto dba o zaopatrzenie laboratoryjnego składziku, doskonale orientuje się w tych zawiłościach.

Kolby miarowe – jak wyglądają?

Sporządzanie chemicznych roztworów często przebiega trochę niespokojnie – bo gdy dwa odczynniki spotkają się ze sobą, czasem może dosłownie zaiskrzyć. Właśnie dlatego laboranci korzystają w takich okolicznościach ze specjalnie uformowanych naczyń – które pozwolą na bezpieczne przeprowadzenie i obserwowanie reakcji. Kolba miarowa to naczynie, które można opisać jako probówkę z rozdętym dnem – ponieważ ma bardzo długą i wąską szyjkę, ale samo dno jest kuliste lub trapezowe, chociaż spłaszczone od spodu. Druga część ich nazwy wskazuje zaś na to, że dzięki obecności praktycznej podziałki, można bardzo łatwo ocenić jaka ilość substancji znajduje się wewnątrz naczynia. A to też zawsze bardzo ważna informacja, gdy chodzi o opisywanie wyników doświadczeń.

Rozglądając się wśród kolb miarowych dostępnych na rynku, można szybko się zorientować, że są produkowane z różnych materiałów i kwalifikują się do różnych klas jakości. W każdej z tych dziedzin można jednak znaleźć modele o zróżnicowanej pojemności, a nawet o specjalnych cechach szczególnych. Takim dodatkiem, który może okazywać się użyteczny, jest na przykład obecność korka. Może być szklany albo plastikowy – ale zawsze sprawi, że zawartość kolby nie wydostanie się na zewnątrz.

Wybierając konkretne kolby miarowe, warto zwrócić uwagę na to, czy powstały z certyfikowanego szkła. Dobry producent sprzętu laboratoryjnego powinien zapewniać produkty o odpowiedniej jakości – ale mimo wszystko, zawsze warto zwrócić uwagę na to, z tworzywem jakiej klasy ma się do czynienia. To może być bardzo ważna przesłanka, która przesądzi o zakupowych decyzjach.

Naczynia dedykowane pracy badawczej w laboratorium, są z reguły produkowane ze szkła borokrzemowego. Jest to szkło szczególnie odporne na nagłe zmiany temperatury, ponieważ ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności. Takiej właściwości nadaje mu trójtlenek boru. Każdy, kto ma do czynienia z chemią, wie doskonale jak duże znaczenie potrafią mieć szczegóły – i jak widać, ta zasada dotyczy nie tylko samych doświadczeń dokonywanych podczas pracy.