jak-napisać-dobre-cv

Kreatywne pisanie CV. Czy warto dawać nieszablonowe podanie o pracę?

Każde stanowisko pracy wiąże się z innymi obowiązkami i kwalifikacjami, niezbędnymi u pracownika, który go otrzymuje. Coraz częściej osoby odpowiedzialne za  rekrutację spotykają się z nieszablonowymi dokumentami aplikacyjnymi, dzięki którym kandydaci chcą pokazać kreatywne myślenie, nie zawsze jednak pożądane przez pracodawcę.

Kiedy możemy poszaleć, a kiedy warto przygotować standardowe podanie?

Pracodawca ma określone wyobrażenie pracownika. Trzeba o tym pamiętać już na etapie przygotowywania podania. Wiele informacji na temat oczekiwań przyszłego szefa możemy wyciągnąć już z ogłoszenia o pracę. Warto zapoznać się jeszcze z danymi na temat firmy, do której aplikujemy. Najlepiej wykorzystać w tym celu internet. To prawdziwe źródło wiedzy. Ważne, żeby nasze dokumenty aplikacyjne były zgodne ze standardami firmy. Co za tym idzie, formę i wygląd aplikacji możemy dostosować do specyfiki danej branży. Jeżeli jest to agencja kreatywna możemy pokusić się o mniejszą szablonowość, większą inwencję twórczą i zmianę obowiązujących form. Jeśli jednak składamy podanie do firmy o wąskich ramach, szczególnie korporacji, nie będzie dobrze postrzegane, jeśli od nich odbiegniemy. Pisanie CV jest najważniejszym punktem każdego podania o pracę, ponieważ na jego podstawie możemy zostać zaproszeni na dalsze etapy rekrutacji i w następstwie rozmowy kwalifikacyjnej otrzymać możliwość pracy. Zwróćmy zatem uwagę na to, żeby jak najbardziej zostać zapamiętanym, a przy tym nie przesadzić w kreatywności. Często bowiem poszukujący pracy, skupiając się na formie, zapominają, że to treść jest najważniejsza i przede wszystkim na jej podstawie odrzucane lub nie zostają podania o pracę.

Z czego absolutnie nie możemy zrezygnować?

Czy decydujemy się na kreatywne pisanie CV czy zupełnie tradycyjne i klasyczne, musimy pamiętać o informacjach, które muszą się w nim znaleźć. Przede wszystkim ważne są podstawowe dane, dzięki którym łatwo będzie można nawiązać z nami kontakt. Najlepiej podać zarówno numer telefonu, jak i adres skrzynki internetowej, bo są to najszybsze sposoby kontaktu z kandydatem. Muszą to być rzeczy przez nas na co dzień używane, w przeciwnym wypadku możemy ominąć ważną informację, np. o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną.

Niezbędne jest podanie swojego wykształcenia, im wyższe stopnie zdobywamy, tym częściej rezygnujmy z pisania tych niższych

Zatem jeśli skończyliśmy wyższe studia, nie musimy opisywać szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Ważne jest również doświadczenie, najlepiej z opisem obowiązków, jakie wykonywaliśmy na danym stanowisku. Dobrze jest też wyróżnić informacje istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Napiszmy także o szkoleniach i kursach, które ukończyliśmy, a które mogą mieć duże znaczenie. Dodatkowo warto nadmienić jakie posiadamy umiejętności i określić nasze najważniejsze cechy osobowości. Na koniec zaznaczmy, jakie mamy zainteresowania. Najlepiej wybrać wśród nich takie, które mogą coś ciekawego wnieść do stanowiska pracy.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *