Ciekawostki · 28 września, 2020

Obalamy mity na temat jazdy na rowerze

W Internecie krążą dziesiątki różnych mitów na temat poruszania się jednośladem. W dzisiejszym artykule potwierdzimy bądź obalimy niektóre z nich. Zapraszamy do lektury.

Mit nr. 1 Rowery są często kradzione

Prawda. Rowery są bardzo podatne na kradzież, w związku z czym często padają łupem nieuczciwych osób. Z tego względu warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie swojego roweru.

Mit nr. 2 Od jazdy na rowerze zawsze boli tyłek

Mit. Nawet dłuższa jazda na rowerze może być komfortowa. Wszystko zależy od dopasowania odpowiedniego siodełka do własnych potrzeb. Siodełko powinniśmy dobrać do szerokości kości miednicznej, natomiast jego twardość jest kwestią indywidualnych predyspozycji.

Mit nr. 3 Na rowerze elektrycznym musimy pedałować

Prawda. Pedałowanie jest konieczne do tego aby silnik elektryczny mógł wspomagać nas podczas jazdy. Co prawda jest to lekkie pedałowanie aczkolwiek wykonywanie tego ruchu jest konieczne.

Mit nr. 4 Można jeździć po spożyciu alkoholu

Mit. Jest to oczywiście nieprawdą. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi nam mandat w wysokości 500zł. Mając poniżej 0,2 promila w wydychanym powietrzu nie musimy obawiać się żadnych konsekwencji.

Mit nr. 5 Nie opłaca się kupować nowych części rowerowych

Mit. Części rowerowe podatne są na częste uszkodzenia. Kupując nowe części rowerowe na bikestacja.pl od dobrych producentów możemy cieszyć się komfortem jazdy przez znacznie dłuższy czas.

Mit nr. 6 Ceny dobrych rowerów zaczynają się od kilku tysięcy złotych

Mit. Zależy co rozumiemy pod pojęciem „dobry rower”. Tak naprawdę rower możemy kupić już za kilkaset złotych. Prawdopodobnie będzie nam służył przez długie lata (jeśli oczywiście odpowiednio o niego zadbamy). Ceny dobrze wyposażonych rowerów znanych marek mogą faktycznie kosztować krocie. Nie każdy jednak ma potrzebę posiadania takiego sprzętu. Jest on używany zazwyczaj przez miłośników jazdy rowerowej bądź wyczynowców.

Mit nr. 7 Na węższych oponach jeździ się szybciej

Prawda. Szerokość opony wpływa na jej opór toczenia. W związku z czym węższa opona ma lepsze predyspozycje do szybszej jazdy. Wpływ na szybkość jazdy ma również rodzaj bieżnika oraz jakość opony.