Nie od dziś wiadomo, że psy są zwierzętami, które posiadają wyjątkowe zdolności odczytywania sygnałów i poleceń wysyłanych im przez człowieka. Niektórzy starają się ufne usposobienie tych stworzeń przyrównywać do dzieci, które rozwijają swoje interakcje społeczne w założeniu, że wszyscy ludzie są dobroduszni i godni zaufania. Z oczywistych względów, z czasem tego typu postrzeganie rzeczywistości ulega zmianie. Ostatnie badania pokazują, że podobne mechanizmy także zachodzą u psów.
Dr Akiko Takaoka, naukowiec z Uniwersytetu w Kioto, a także współautor omawianego badania twierdzi, że „psy mają bardziej wyrafinowaną inteligencję społeczną niż sądzimy. Ich inteligencja ewoluowała w długiej historii życia psa z ludźmi.” Wnioski płynące z pracy naukowców wskazują na zdolności psów do czytania naszej mimiki oraz rozpoznawania sytuacji, w których człowiek stara się je oszukać.
Badanie miało swoją publikację 24 października 2014 w czasopiśmie Animal Cognition
Testom zostały poddane 34 psy. Badanie zostało podzielone na trzy części i wykorzystano w nich kilka pojemników z jedzeniem. W pierwszym etapie badania, eksperymentator dokładnie wskazywał psu miejsce, gdzie została ukryta żywność. W drugiej fazie zaś oszukiwał go, naprowadzając na pusty pojemnik. W trzeciej serii ponownie pokazywał mu właściwe opakowanie. W ostatnim etapie badania psy przestały reagować na zawołania eksperymentatora i finalnie tylko 8% z nich poszło w kierunku, który wskazał. Takaoka, cytowany przez BBC News, sugeruje że psy mogły wykorzystać swoje poprzednie doświadczenie i stracić ufność w związku z faktem, że ktoś starał się je oszukać.
Wynik badania zaskoczył naukowca, ponieważ wskazuje na to, że psy potrafią dość szybko zdewaluować niezawodność człowieka oraz zachowywać się elastycznie do wyciąganych wniosków
Co ciekawe, eksperyment został powtórzony na grupie 26 psów, z tą różnicą, że w ostatniej próbie pojemnik z żywnością wskazywał nowy eksperymentator. Okazało się, że zwierzęta mu zaufały, mimo wcześniejszych doświadczeń z poprzednim „kłamliwym” badaczem.
Brian Hare – dyrektor ds. naukowych w Dognition dodaje, że psy nie słuchają nas bezmyślnie:
„Psy oceniają informacje, które im podajemy częściowo w oparciu, na ile są one wiarygodne w osiągnięciu ich własnych celów. Dla przykładu, wiele psów rodzinnych będzie ignorować czyjś gest wskazujący w niewłaściwym kierunku i zamiast tego użyje pamięci, aby znaleźć ukryty przysmak.”
źródło inquisitr.com