dzialki-mazury

Szukamy spokoju na Mazurach

Nie jest wcale łatwe wskazanie bardzo dokładnych granic Mazur. Można na przykład sugerować się konkretnymi miejscowościami – Nidzicą i Ostródą na Zachodzie oraz Ełkiem i Gołdapią na wschodzie. Od południa będzie to Równina Mazurska z Rucianem Nidą.

Od północnego zachodu w Mazury niejako klinem wcina się Warmia wraz z Olsztynem i granice tego regionu są już określane ściślej. Jednak bez względu na to Mazury dla wielu kojarzą się z oazą spokoju, choć nie w każdym miejscu tak jest, zwłaszcza latem.

Wokół Wielkich Jezior

Wielu wytrawnych żeglarzy z doświadczeniem wspomina to co działo się na żeglarskim szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dwadzieścia lub trzydzieści lat temu. Było oczywiście znacznie mniej żeglujących, choćby z racji braku sprzętu i tego, że żeglarstwo wymagało wtedy zdecydowanie większych umiejętności w porównaniu z tym co jest potrzebne sterując dzisiejszą, nowoczesną łódką. Niewiele wtedy po tych wodach pływało motorówek.

Dziś w sezonie żeglarskim widzimy las żagli na Mamrach lub Niegocinie. Przy kejach królują duże motorówy rezydentów. W portach, takich jak Sztynort, gwar, a czasem wręcz hałaśliwie do białego rana.

Jednak to kwestia gustu – jedni na szlaku żeglarskim lubią zacisza i otoczenie przyrodą, inni wolą towarzystwo i wieczorny pobyt w tawernie. Mimo to szalejące motorówki lub skutery wodne rzadko witane są z entuzjazmem.

Czy jednak na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są miejsca dla szukających spokoju. Są – i jest ich nadal niemało, choćby brzegi Jeziora Ryńskiego lub Bełdan. Bywają nawet oferty o sprzedaży przybrzeżnych działek lub nieruchomości. Choć działki na Mazurach są w cenie.

Nieco inaczej jest przy Niegocinie i Jeziorze Mikołajskim – tu ziemią przy jeziorach interesują się bogaci inwestorzy. Przykładem może być choćby inwestycja powstająca tuż przy ujściu Kanału Giżyckiego do Niegocina.

Poza Wielkimi Jeziorami

Szukający zacisza na Mazurach mogą poszukać ziemi lub siedlisk przeznaczonych na sprzedaż w kilku miejscach wschodniej części regionu.

Okolice Puszczy Boreckiej wraz z tamtejszymi niedużymi jeziorami mają coraz liczniejsze grono miłośników. Nieruchomości wykupiła w tum miejscu niemała grupa osób mieszkających na co dzień w dużych miastach, wśród nich znani dziennikarze. Niektórzy z nich zajęli się agroturystyką.

Niezwykle atrakcyjnym otoczeniem geograficzno-przyrodniczym może się pochwalić północno-wschodnia część Mazur wraz z Puszczą Romincką, jeziorkami polodowcowymi i wzgórzami. W niektórych miejscach turystykę można uprawiać przez okrągły rok, jako że działają tu ośrodki narciarskie (Piękna Góra i Szelment).

Są to miejsca nieodkryte i to jest chyba ostatni dzwonek na zakup ziemi lub siedliska.

Odwiedź RodzinneInwestycje.pl

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *