wegrow2-min

Węgrów – Barometr zawodów w 2021 roku

Węgrów to miasto znajdujące się w województwie mazowieckim, centralny ośrodek powiatu węgrowskiego. Na mapie Polski miejscowości należy szukać około 80 kilometrów na wschód od Warszawy. Bliżej znajdują się takie miasta jak Sokołów Podlaski, Siedlce, Mińsk Mazowiecki czy Wyszków. Węgrów jest dobrze skomunikowany z tymi miejscowościami dzięki sieci dróg lokalnych i ponadlokalnych (m.in. DK62, DW637, DW696). Liczba mieszkańców Węgrowa wynosi 12,5 tys. osób, a powierzchnia miasta – 35,5 kilometra kwadratowego.

Miasteczko rozwija się jako ośrodek handlowo-usługowy ze znacznym udziałem sektora publicznego wśród pracodawców. Działają tu także zakłady przemysłowe, producenci np. maszyn rolniczych, okien czy mebli. Miejscowość otacza gmina o charakterze typowo wiejskim. 

Profil gospodarczy miasta i okolic cechuje dość duże zróżnicowanie, jednak sam rynek zatrudnienia jest nieduży. Do kogo kierowane są najczęściej ogłoszenia typu praca Węgrów? Wskazówką w tym zakresie może być badanie Barometr zawodów, wykonywane rokrocznie z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To prognoza zapotrzebowania na rynku pracy, w której brane są pod uwagę liczba dostępnych ofert oraz kandydatów szukających posady w danym zawodzie. Dane opracowywane są na podstawie informacji z urzędów pracy. Dzięki temu eksperci rynku pracy wyróżniają zawody deficytowe, nadwyżkowe oraz pozostające w równowadze ofert pracy i kandydatów. 

Zawody nadwyżkowe i deficytowe w Węgrowie

Zgodnie z prognozą, w 2021 r. w powiecie węgrowskim wskazano duży deficyt poszukujących pracy piekarzy. W deficycie są ponadto:

  • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, pracownicy ds. budownictwa drogowego,
  • z branży transportowej – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
  • z branży rolno-spożywczej – cukiernicy, ogrodnicy i sadownicy, 
  • z produkcji przemysłowej w różnych branżach – operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze, 
  • z branży finansowej – samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, 
  • z oświaty – nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, 
  • z branży medycznej – lekarze. 

Pozostałe profesje w powiecie znajdują się w równowadze – nie wskazano tu żadnego zawodu nadwyżkowego. 

Praca Węgrów – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Jeśli aktualnie pozostajemy bez zatrudnienia, na początek warto zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie. Instytucja ta pomaga w aktywizacji zawodowej, przedstawia ogłoszenia o pracę, propozycje stażów i szkoleń, oferuje także bezpłatne doradztwo zawodowe.

Czekanie, aż urząd wyszuka dla nas oferty, nie jest jednak optymalnym sposobem poszukiwania nowej posady. Znacznie przyspieszymy cały proces, jeśli będziemy przeglądać ogłoszenia także na własną rękę. Najwięcej publikowanych jest w internecie. Wykorzystajmy w tym celu dobry, bezpieczny portal z ofertami, taki jak praca.pl. Umożliwia on filtrowanie ogłoszeń np. pod względem miejscowości – w wyszukiwarkę możemy wpisać np. Węgrów czy powiat węgrowski – a także stanowiska, obszaru zawodowego. Jeśli interesuje nas wyłącznie posada zdalna, wystarczy zaznaczyć taką opcję filtrowania. Dzięki licznym kryteriom wyszukiwania szybko dotrzemy do tych ogłoszeń, które faktycznie nas interesują. 

Warto dodać, że praca.pl oferuje użytkownikom także ciekawe narzędzia pomagające sprawnie przejść przez rekrutację, np. kreator CV, job alert. W zakładce Pracodawcy znajdziemy zaś kluczowe informacje na temat firm, do których aplikujemy. Warto korzystać z tych wszystkich udogodnień, dzięki którym szukanie zatrudnienia staje się naprawdę łatwe i szybkie.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *